Ölçüm

Sağır Ölçüm Cihazları Günümüzde birçok güç kalitesi ölçümü genellikle 12,5kHz gibi düşük çözünürlükte tarama yapan cihazlarla gerçekleştirilmektedir. Bu cihazlarda 50. harmonik olan 2500Hz’e kadar analiz yapmaktadır. Ancak IGBT teknolojisinin daha da yaygınlaşması ile distorsiyon %THDi ile çizilen sınırın çok üstüne çıkmakta ve daha tehlikeli olmaktadır. Gerçek bir ölçüm için 2500Hz ile 170kHz arasında yer alan supraharmonikler analiz edilmelidir.

Arıza temelli yaptığımız analizlerimizde, sistemde yaşanan sorunların veya arızaların nedeni olarak giderek artan bir şekilde supraharmonikler (yüksek frekanslı ağ bozulmalarıyla) ile karşılaşıyoruz. Ne yazık ki yalnızca birkaç – aslında gerçek – güç kalitesi analizörü, bu bozulmaları ölçülebilir kılma fırsatını sunmaktadır.

Her ne kadar şebeke standartları (EN 61000-4-30 sınıf A veya diğer standartlar) 2.5kHz üzeri yüksek frekanslı kirlilik için bir limit belirlemese de veya öneride bulunmasa da artık endüstrinin bir çok noktasında supraharmonikler ile karşılaşılmakta ve bu yüksek frekanslı kirlilik arıza ve aksaklıklara sebep olmaktadır.

Hatta en önemli arıza sebeplerinden biri artık supraharmonikler olmaktadır günümüzde. Yukarıdaki resimde görüleceği üzere, 40 kHz’lik (genelde piyasada 12,5kHz çözünürlükte cihazlar vardır) örnekleme hızı ile 1 MHz’lik örnekleme hızı arasındaki farkı göstermektedir. Yalnızca daha yüksek örnekleme hızıyla yani çözünürlükle 170 kHz’e kadar olan supraharmonikler tanınabilir hale gelir.

Piyasadaki çok az güç kalitesi analizörü, bu frekans aralığının 2,5 ila 170 kHz arasında kalıcı ve tam olarak ölçümlenmesine olanak tanır.

Bu frekansları ölçebilmek güç kalitesi analizi için çok önemlidir. Ancak müşterilerimizin bu konuda endişelenmesine gerek yok. Bu sorunu uzun süredir biliyoruz ve her durum için en iyisi olan gerekli ölçüm teknolojisini kullanıyoruz.

Yüksek frekans kökenli sorunları kaçırmıyoruz ve çözümleri biliyoruz.

X